28 Eylül 2020 Pazartesi
Anasayfa > SAĞLIK > Yüzünüz Hep Gülsün Diye
Yüzünüz Hep Gülsün Diye

Yüzünüz Hep Gülsün Diye

21.08.2019 17:29 12 14 16 18 yazdır
Kars Sağlık İl Müdürlüğü Evde Bakım Hizmetleri ekipleri Kars il genelinde 716 hastayı evinde ziyaret ederek sağlık ihtiyaçlarını karşılıyor.
KARS PUSULA / ADEM ALP

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile uygulanan ve İlimiz Sağlık müdürlüğü bünyesinde hizmet veren “Evde Bakım Hizmeti” yaşlı ve yatalak olan hastaların umudu oldu. “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında yer alan 'Evde Bakım Hizmeti' Kars İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Kars Merkez ve yedi ilçesinde hizmetlerini sürdürüyor. 
Kars’ta da Harakani Devlet Hastanesi olmak üzere 7 tane hastanede evde bakım hizmetleri veren ambulans, Doktor ve sağlık personeli mevcut hastaların 444 38 33 no'lu telefonu arayarak evde bakım ihtiyaçlarını bildirmeleri halinde, bakım ekibi 24 saat süre içerisinde hastayı evinde ziyaret ederek hastanın gerekli sağlık kontrollerini yapıyor.
Bugün sağlık İl Müdürü Doktor Zakir Lazoğlu ve Evde Bakım Hizmetleri ekipleri evde bakıma muhtaç olan hastaları evlerinde ziyaret ederek bakıma muhtaç olan hastaların sağlık kontrollerini yaptılar.
Konuyla ilgili açıklama yapan Kars Sağlık İl Müdürü Dr. Zakir Lazoğlu: "Kamu Hastaneleri Başkanlığı tarafından ilimizde 2015 yılından itibaren evde bakım hizmetleri hizmet vermeye başladı, ilimize şu anda 716 tane evde bakım hizmeti alan vatandaşımız bulunmaktadır. 2018 yılı içerisinde 1564 tane hastamıza ziyarette bulunduk bunların evde genel tıbbi tedavi ve bakım hizmetlerini yaptık onun dışında 6 ilçemizde ve Harakani Devlet Hastanesi olmak üzere 7 tane hastanemizde evde bakım hizmetleri veren ambulansımız mevcut hastalarımız 444 38 33 no'lu telefonu arayarak evde bakım ihtiyaçlarını tarafımıza bildirmekte biz de bu ihbar geldikten sonra 24 saat içerisinde hastamıza evini ziyarette bulunmaktayız ziyaretimizde Az önce de gördüğünüz gibi tıbbi tedavisini muayenesini yapmaktayız Ayrıca pansuman hizmetleri Onun dışında fizyoterapi hizmetleri ve ayrıca ilaç kullanımına ait eğitim hizmetleri vermekteyiz ve hastamızın hastanemizde alması gereken sağlık hizmeti içinde Aynı şekilde 444 38 33 nolu telefondan tarafımıza ulaştıklarında hastaneye nakilerini sağlıyoruz ayrıca evde tek başına yaşayan muhtaç olan hastalarımızda Harakani devlet hastanemiz de bulunan palyatif bakım ünitemiz de misafir etme gibi bir imkanımız da bulunmakta Onun dışında 2019 yılı içerisindeki sağlık bakanlığımızın hedeflerimize olabildiğince uygun olarak ziyaretlerimiz devam etmektedir. şu anda 716 tane evde bakım hizmetlerimize kayıtlı hastamız mevcut 7 tane de ekibimiz var 6 tane ilçemizde biride merkezimizde olmak üzere Akyaka, Susuz ilçemizde evde bakım hizmetlerinde yakın olan Arpaçay ilçemize de sağlamaktayız 
716 tane hastamız 7 ekibimizle halkımıza hizmet vermekteyiz. Devlet Hastanesi Sağlık İl Müdürü 444 38 33 nolu telefondan tarafımıza ulaşması Ayrıca hastanelerimiz kendine ait santrallerinden de ulaşabilirler onlar dışında direkt olarak hasta yakınları üzerinden sağlık müdürlüğümüze ya da hastanelerimizde ki evde sağlık hizmet birimlerimize başvurarak da hizmet talep edebilirler" açıklamasında bulundu. 

Evde bakım hizmetlerinde görevli Doktor Vildan Sonalcan ise evde bakım hizmeti verdikleri hastanın tedavisi hakkında bilgi vererek şunları söyledi: "Hastamızın normal olarak kronik hastalıkları var kardiyolojik hastalığı var ancak şuanki şikayeti geniz akıntısı ve boğaz ağrısı şikayeti mevcut şu anki tansiyonu normal değerleri normal onun için biz tedavi başladık hastaya ilaçları eksik olanları yazıyoruz bu tür hastalarımız genel olarak uygulamış olduğumuz tedavi yöntemlerine uyuyorlar yatak yaraları oluyor onlara tedavisini yapıyoruz pansumanları yapıyoruz genelde böyle hasta olduğu için biz genelde yatak yarası işte eksik ilaçları onlara yönelik tedaviler yapıyoruz sondaların ayda bir defa değişim için gidiyoruz pansumanları yapıyoruz tedavileri uyguluyoruz cevap da alıyoruz hastalarımızdan." 

Hasta yakını olan Sevilay Gegin'de Kayınvalidem hasta sağolsun evde bakım hizmetleri doktorları rutin olarak gelip hastamızın sağlık kontrollerini yapıyorlar çok memnunuz Allah hepsinden razı olsun dedi.
82 yaşındaki Hasta Peri Gegin ise rahatsızlığımın bir çok kısmını hastanede tedavi görerek geçirdim şimdi evimde gelip sağlık kontrollerimi ve ilaçlarımı yazıyorlar sağlık ekibine çok teşekkür ederim ifadesini kullandı.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri