30 Kasım 2020 Pazartesi
Anasayfa > SONDAKİKA > YILDIRIM; 100. YILIN KUTLU OLSUN KARS

YILDIRIM; 100. YILIN KUTLU OLSUN KARS

29.10.2020 18:05 12 14 16 18 yazdır
KAI DERNEKLER FEDERASYONU GENEL BAŞKANI YILDIRIM; 100. YILIN KUTLU OLSUN KARS
YILDIRIM; 100. YILIN KUTLU OLSUN KARS
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım, Kars'ın düşman işgalinden kurtuluşu münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Yıldırım, "Bugün Kars'ın kurtuluşunun 100. yılını sevinçle, büyük bir gururla idrak ediyoruz.30 Ekim 1920 ‘de 43 yıllık düşman işgaline son vererek Kurtuluş Savaşının ilk zaferi elde edilmiştir. Doğu Cephesinde Kafkas Kartalı lakaplı büyük komutan Kazım Karabekir Paşa ve emrindeki yiğitlerle Gazi Kars tekrar vatan toprağı yapılmış ve dönemin ilk resmî zaferi olmakla beraber Gazi unvanını alan ilk il Kars olmuştur. Gazi Kars, kurtuluşundan sonra yapılan Gümrü Anlaşması ile tamamen Anadolu toprağı haline gelmiş ve bizlere tekrar Kafkasya'nın kilidini elimize almamıza vesile olmuştur. Kars bizler için hem ulusal hem de uluslararası öneme sahip bir şehirdir. Asya'dan Avrupa'ya giden yolun bir kapısı görevindedir. Kars Anadolu’ya açılan bir kapıdır. Bizler her sene 30 Ekimi farklı duygularla karşılıyoruz. Farklı bir heyecan, farklı bir sevinçle karşılıyoruz. 30 Ekim bizde karanlığı aydınlığa, acıları sevince, esareti özgürlüğe dönüştürmenin adıdır. Bizlere bu yüksek duyguları ve Anadolu'nun kapısını Kafkasya'nın kilidiyle tekrar açan bizlere bu gururu bu sevinci yaşatan şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. "


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri