11 Ağustos 2020 Salı
Anasayfa > KÜLTÜR - SANAT > YIKILIYOR HABERİNİZ VAR MI.?

YIKILIYOR HABERİNİZ VAR MI.?

19.09.2019 18:08 12 14 16 18 yazdır
YIKILIYOR HABERİNİZ VAR MI.?
YIKILIYOR HABERİNİZ VAR MI.?
KARS PUSULA / ADEM ALP

Vatandaş tepkili lütfen koruyun. Kars Kalesi eteklerinde bulunan Ahmet Tevfik Paşa konağı yani diğer adıyla Osmanlı evleri son günlerini yaşıyorlar. Bir zamanlar turistlerin ilgi odağı olan tarihi evler şimdi yıkımı tamamlanmak üzere. Kapı ve pencereleri kırılan, duvarları yıkılan evler, Kars Kalesi’nin altında binlerce kişinin gözleri önünde yıkılıp, yok oluyor.
Vatandaşlar Kars Kalesi altında bulunan tarihi evlerin her geçen gün yıkılmasına bir anlam veremediklerini dile getirerek yetkililerin biran evvel önlem almasını istiyorlar. İstemesine istiyorlar ama bu artık mümkün eğil gibi görünüyor. Osmanlı Evlerinin, ayakta duracak mecalleri bile kalmadı. Dönemin Belediye Başkanı olan Naif Alibeyoğlu tarafından koruma altına alınarak restorasyon çalışması başlatılmıştı, ancak Alibeyoğlu’nun başkanlık süresinin ardından göreve gelen belediye başkanları bırakın burayı koruma altına almayı bu evleri icralık duruma getirerek satışa bile çıkarttılar. Yani anlayacağınız tarihi bile satmaya kalktılar. Ancak şuanda bile icralık olan tarihimizin yok olup gitmesine yetkili ve ilgili kurum ve kuruluşların neden göz yumduğuna anlam vermiş değiliz.
Bu evlerin ayakta kalması için mücadele eden tek bir yetkilinin olmaması vatandaşları üzüyor, tarihi mekan olarak Kars’ın en gözde yeri olan Osmanlı evlerinin biran evvel koruma altına alınıp restorasyonu yapılmalı açıklamasında bulunan vatandaşlar: İçimiz yanıyor bu tarih yok edilmemeli ifadelerini kullandılar.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri