01 Haziran 2020 Pazartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Yeni Eğitim Öğretim Yılı Protokol Üyelerinin Katılımı İle Başladı

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Protokol Üyelerinin Katılımı İle Başladı

11.09.2019 18:28 12 14 16 18 yazdır
Yeni Eğitim Öğretim Yılı Protokol Üyelerinin Katılımı İle Başladı
Yeni Eğitim Öğretim Yılı Protokol Üyelerinin Katılımı İle Başladı
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Valisi Türker Öksüz 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı açılışı ve "İlköğretim Haftası'nda" ders zilini çaldı. Kars'ta bugün düzenlenen yeni eğitim öğretim yılının başlama programı Merkez Yenişehir İlkokulunda düzenlendi, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, okulun öğretmenlerinden Talip Erdem ile İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun’un günün anlam ve önemine dair konuşmaları ile başlayan açılış progarmında Vali Türker Öksüz, programda bir konuşma yaparak, yeni bir eğitim-öğretim yılına başlarken bu anlamlı haftanın coşkusunu yaşamaktan, yaşanan heyecanına ortak olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kars’ta yeni eğitim-öğretim yılının il genelinde 591 okulda görev yapan 4 bin 617 öğretmen ve 65 bin öğrenciyle başladığını belirten Vali Öksüz, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının öğrencilere, öğretmenlere velilere, milli eğitim camiasına ilimize ve ülkemize hayırlı-uğurlu olmasını diledi.  Kars Valisi Türker Öksüz: “Biliyoruz ki bir milletin muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi ve geleceğe umutla bakabilmesi eğitimden geçmektedir. Bu nedenle; geleceğimizin teminatı ve güvencesi olan sevgili çocuklarımızın, eğitim sisteminin temel amaçları ve ilkeleri doğrultusunda her türlü şiddet ve kötü alışkanlıktan uzak, sağlıklı, güvenli, huzurlu ve çağın gereklerine uygun bir eğitim ortamında, kendilerine, ailelerine, topluma ve tüm insanlığa yararlı bireyler olarak yetişmesi en önemli amacımızdır. Bu amaç doğrultusunda; valiliğimizce okullarımızda ve okul çevrelerinde kolluk birimlerimiz aracılığıyla her türlü güvenlik tedbirleri alınmıştır. Güvenli eğitim ve öğretim ortamını bozmaya yönelik hiçbir eyleme kesinlikle izin verilmeyecek, öğrencilerimizin uyuşturucu başta olmak üzere her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için azami hassasiyet gösterilecektir. "En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır" anlayışıyla eğitime büyük önem veriyoruz. Öğrenci ve öğretmenlerimizin en iyi fiziki koşullarda eğitim faaliyetlerini sürdürebilmeleri, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştirebilecekleri mekânların oluşturulması, bilişim teknolojilerinden öğrencilerimizin faydalanması doğrultusunda ilimizdeki çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlimizde eğitim ve öğretimde kalitemizi, başarı düzeyimizi asla yeterli görmüyoruz. Mevcut durumu değiştirmek, eğitim ve öğretimdeki başarı düzeyimizi daha üst seviyelere çıkarmak için daha çok çalışarak yeni projeleri hep birlikte hayata geçireceğiz.
Vali Öksüz, Kıymetli öğretmenlerim, Eğitim sistemimizin temel taşı konumundaki siz sevgili öğretmenlerimizden beklentimiz, sadece öğreten ve sınav odaklı değil, daha geniş bir bakış açısıyla, öğrencilerimizi düşünen, sorgulayan, öğrendiklerini uygulayan, olay ve olguların arkasındaki temel mantığı kavrayabilecek bir şekilde yetiştirmenizdir. Onların sanatta, edebiyatta, temel bilimlerde ve spordaki yeteneklerini ortaya çıkarmak, düşünce dünyalarına ulaşarak, ideallerine, hayallerine yürümelerine yardımcı olmak en önemli görevimiz olmalıdır. Ahlaklı, kişilikli, hoşgörülü, sevgi ve saygının gerçek anlamını kavramış, kısaca iyi insan yetiştirmeniz en büyük beklentimizdir. Ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan yavrularımızı sizlere emanet ediyoruz. Sizlerin de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkarak, onları adeta kendi yavrularınız gibi görüp şefkat, merhamet ve sevgiyle yetiştireceğinizden şüphemiz yoktur.
Programda velilere de seslenen Vali Öksüz, Saygıdeğer veliler, Çocuklarımız en değerli varlıklarımız, bizim servet ve sermayemizdir. Onların öncelikle iyi insan olarak yetişmeleri, kendilerine, ailelerine, vatanımıza, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı insanlar olmaları için gerektiğinde kendi özel hayatınızdan fedakârlık ederek her türlü çabayı göstereceğinize ve onları yarınlara en iyi şekilde hazırlayacağınıza inanıyoruz. Bu bağlamda; çocuklarımızın aydınlık yarınları için büyük önem arz eden okul-aile işbirliğine gereken önemi vereceğinize inanıyoruz.
Geleceğimizin teminatı sevgili öğrenciler! Yaşadığınız heyecan ve coşkuyu tüm kalbimle yaşıyor ve paylaşıyorum. Bu heyecan ve coşkunuzu hayat boyu devam ettirmeniz dileğiyle duygularımı paylaşmak istiyorum. Siz, tarihi şan ve zaferlerle dolu, tarih boyunca dünyaya adaleti, hakkı, hoşgörüyü, sevgiyi, şefkati, merhameti haykırmış ve bu ilkelerle dünyaya umut ışığı olmuş bir milletin evlatlarısınız. Geleceğe umutla bakabilmek, ancak geçmişini iyi bilmekle mümkün olabilir. Bu milletin bağrından dünyaya yön veren nice ilim adamları, devlet adamları ve kahramanlar çıkmıştır. Unutmamalısınız ki sizler sadece ilimizin, ülkemizin değil, tüm insanlığın ve tüm dünyanın umut kaynağısınız. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak, aydınlık yarınlara taşıyacak olan sizlerin göstereceği azim ve gayrete olan inancımız tamdır. Devlet olarak tüm gücümüzle sizlerin yayında olduğumuzu bilmenizi isterim. Şehitlerimizin emaneti olan bu kutsal şehir ve ülkemizde milli ve manevi değerlerimizden kopmadan, okuyan, araştıran, sorgulayan, emek veren, sahip olduklarını paylaşan, teknolojik araçları en verimli şekilde kullanan konumunda olun. Ahlak ve erdem sahibi olmayı yürekten hedefleyin. Hayal edin, unutmayın! Hayallerin bittiği yerde hayat da bitmiş demektir. Bu duygu ve düşüncelerle; 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ülkemize, Kars’ımıza, tüm eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Üzerimizde büyük emeği olan öğretmenlerimizi saygıyla ve şükranla anıyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Görevi başında şehit olan öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum. Sağlık ve huzurla başladığımız eğitim-öğretim yılını yine sıhhat ve esenlik içerisinde başarılı ve verimli bir şekilde sonuçlanmasını diliyor, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum." Şeklinde konuştu.
Öğrenciler tarafından sunulan halk oyunları gösterisinin ardından Vali Öksüz'ün ders zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçerek ders başı yaptılar.  Vali Öksüz, daha sonra bu yıl hizmete giren Yenişehir İlkokulunda incelemelerde bulundu ve sınıfları dolaşarak bir süre öğrenciler ile sohbet etti.
2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Açılış ve Kutlama Programına, Vali Türker Öksüz, 14 Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, daire ve kurum amirleri ile veliler ve öğrenciler katıldı.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri