01 Haziran 2020 Pazartesi
Anasayfa > KARS > LOJİSTİK MERKEZİNDEN SONRA TRENDE GİTTİ.!

LOJİSTİK MERKEZİNDEN SONRA TRENDE GİTTİ.!

01.10.2019 18:26 12 14 16 18 yazdır
Erzurum Lojistik merkezinin hizmete girmesinin ardından Kars tren'ide Erzurum'a kaydırıldı.
LOJİSTİK MERKEZİNDEN SONRA TRENDE GİTTİ.!
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars'ın Tren'ide sessiz Sedasız Erzurum'a Gitti şimdi ne olacak..? Kars’tan önce Lojistik Merkezin Erzurum ayağının bitirilip faaliyete geçmesinin ardından şimdi de yük vagonlarının Kars'a verilmemesi gündeme bomba gibi düştü. Çimento Fabrikasının da aralarından olduğu Kars’ta ihracat ve ithalat yapan birçok firmalara Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yük vagonu verilmediği iddia ediliyor.

Demir İpekyolu olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattının hizmete girmesiyle Pekin’den Londra’ya kadar uzanan yük taşımacılığı Kars’ta sekteye uğradı. Yurtdışından ve Ankara’dan tren yolu ile getirilmek istenen yüklerin Kars’a verilmeyen yük vagonları nedeniyle Erzurum’a zorunlu indirilmesi tepkilere neden oldu. Karslı işadamları ise yüklerini Erzurum’a giderek alıp Kafkaslara tırlarıyla taşımak zorunda bırakılıyor. Yaklaşık 10 gündür devam eden bu duruma Kars’ın seçilmişleri ve atanmışları sessiz kalırken, işadamları ise yaşadıklarını zorlukları gazetemize anlatarak, iflasın eşiğine geldiklerini söylediler.

Ada Nakliyat’ın yetkilisi Gökhan Turan, Kars Tren Garında 4 hattın boş olduğunu ifade ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Gerekli birçok yerle irtibata geçtiğini ancak olumlu hiçbir dönüş yapılmadığını kaydeden Turan, “Önceden Bulgaristan’dan deniz yoluyla yapılan taşımacılığı biz ülkemize döviz girmesi ve iş sahası oluşturmak için Kara ve Tren yoluyla yapılması için çalışmalarımızı başlatmıştık. Sonuçta aldık ve 2 yıldır Ankara’dan yükümüzü yurt içi yük vagonlarıyla Kars’a buradan da kara yoluyla Gürcistan’a taşıyoruz. Ancak Ankara’da Demiryolları Daire Başkanlığında bazı kişi veya kişiler bu taşımacılığın başka şirket üzerinden yürütülmesi için baskı yapıyor. Aylarca süren çeşitli baskılar arasında yük trenimizin geç gelmesi de mevcut. Biz Kars’a gönül veren işadamları olarak buna sessiz kaldık. Ancak bu baskılar gün geçtikçe artarak devam ediyor. Yaklaşık 10 gündür de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından bize yük vagonu verilmiyor. Gerekçe ise Kars’ta yoğunluk olduğu söyleniyor. Kars Tren Garında 4 hat var ve bu hatların hepsi boş. Dolu olsa bile bizi Sarıkamış’a, Selim’e veya Akyaka’ya yönlendirmek yerine direk Erzurum’a yönlendiriyorlar. Kars’a kurduğumuz yüzbinlerce liralık yatırımlarımız şuan boş duruyor. Biz Erzurum’a gidip yükümüzü almak zorunda bırakılıyoruz. Bizden Kars’a yaptığımız yatırımları durdurup Erzurum’a yapmamız isteniliyor, bu da Kars için büyük bir kayıp demektir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu konuda yardım istiyoruz. Biz memleketini seven işadamları olarak şehrimize hizmet etmek ve şehrimize katma değer sağlamak istiyoruz. Eğer bu durum böyle devam ederse bizim gibi çok sayıda firma Kars’taki yatırımlarını durdurmaya başlayacak.” ifadesini kullandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri