12 Temmuz 2020 Pazar
Anasayfa > İLÇELER > KISIRLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI KÖYLERDE BAŞLADI

KISIRLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI KÖYLERDE BAŞLADI

05.06.2020 20:55 12 14 16 18 yazdır
KISIRLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI KÖYLERDE BAŞLADI
KISIRLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI KÖYLERDE BAŞLADI
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tarafından yürütülecek olan "Sokak Köpeklerini Kısırlaştırıyoruz" projesi Kars Merkeze bağlı Cumhuriyet köyünde başlatıldı.
Projenin ilk başladığı Cumhuriyet köyünde kısırlaştırma çalınmalarını yerinde takip eden  Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan Ödül “Gazi Karsımızın en önemli sorunlarından olan sahipsiz hayvanların populasyon kontrolü ve rehabilitasyon sürecinde rol alabilmek için Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası olarak İl Hayvanları Koruma Kuruluna protokol teklifimizi sunmuştuk ve sunduğumuz teklif oybirliği ile kabul edilmişti. Fakat bu protokol Belediyelerimize yönelikti ve Belediye mücavir alanı dışında kalan köylerimizde varolan ve populasyonu kontrolsüz bir şekilde artan sahipsiz köpekleri kanunen içeremiyordu. Sayın Valimiz Türker Öksüz’ün bizzat girişimleri ve talimatlarıyla “Sokak Köpeklerini Kısırlaştırıyoruz” isimli projemiz Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından projelendirildi ve İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından bütçelendirildi. Ülkemizin ve bölgemizin diğer illerinden de dikkatle takip edildiğini ve örnek olarak alınacağını bildiğimiz bu projemizin ilk çalışmasını bugün Cumhuriyet köyümüzde başlatıyoruz. 1 Haziran-1 Eylül tarihleri arasında Kars Merkez ilçeye bağlı köylerde sahipsiz köpeklerin kısırlaştırılması, kuduz aşılarının uygulanması, küpeleme ve mikroçiplerinin yapılması işlemlerini Oda Başkanlığımız tarafından belirlenen ekipler tarafından vatandaşlardan herhangi bir ücret talep etmeden yürütülecek. Bu amaçla köy muhtarlarımızdan ve vatandaşlarımızdan belirteceğimiz telefon numaralarından ekiplerimize ulaşarak köylerinde bulunan sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması işlemi için randevu almalarını rica ediyoruz. Bu güzel ve kadim şehrimizin en önemli sorunlarından biri olan sahipsiz hayvanlar sorununa çözüm ortağı almaktan dolayı şahsım ve çalışma arkadaşlarım olarak çok mutlu ve gururluyuz. Sayın Valimiz Türker Öksüz’e ivedilikle çözüm bulunması gereken bu önemli soruna ilgi ve alaka göstermekle kalmayıp bizim bu projeye dair fikirlerimizi ivedilikle talimatlandırarak bu projenin gerçekleşmesine vesile olmalarından dolayı kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum. Projenin paydaşları olan İl Özel İdare Genel Sekreterliğine, Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne , Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğüne de işbirlikleri için teşekkür ederiz. Ayrıca Cumhuriyet Köyü Muhtarımız Sayın Akın Salik’e de evsahipliği ve destekleri için teşekkür ederiz.” dedi.
Cumhuriyet köyü muhtarı Akın Salik “ Başıboş köpekler hem köyümüzün hem şehrimizin en önemli sorunlarından biri. Özellikle yavruladıkları yada aç kaldıkları dönemlerde okula giden çocuklarımıza saldırarak önemli bir sorun teşkil ediyorlardı. Şehrimizin ve köylerimizin en önemli ve çözümsüz sorununa çözüm olabilmek için bu projenin başlamasına vesile olan Sayın Valimize, projedeki tüm paydaş kurumlara ve çalışmayı yürüten Veteriner Hekimler Odasına teşekkür ederim.” dedi.
Projenin saha aşamasını yürütecek veteriner hekimlerden Mustafa Ufuk Eken “Sayın Valimizin desteği ile çok güzel bir proje yürütüyoruz. Bu projenin içerisinde bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Sahipsiz hayvanların kontrolsüz üremelerinin, kuduz gibi zoonoz hastalıkları yayma ihtimallerinin insan hayatı için ciddi bir tehdit olduğunu biliyoruz. Bu projeyle hem sahipsiz hayvanların üremelerini kontrol altına alıyoruz hem de onlara kuduz aşısı yaparak bir yıl boyunca kuduz hastalığına karşı bağışık hale gelmelerini sağlamış oluyoruz. Projeyi başarıyla yürüteceğimize gönülden inanıyorum.” dedi.Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri