08 Ağustos 2020 Cumartesi
Anasayfa > DÜNYA > KARS VALİLİĞİ 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ NEDENİYLE PROGRAM DÜZENLEDİ

KARS VALİLİĞİ 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ NEDENİYLE PROGRAM DÜZENLEDİ

10.12.2019 15:35 12 14 16 18 yazdır
KARS VALİLİĞİ 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ NEDENİYLE PROGRAM DÜZENLEDİ
KARS VALİLİĞİ 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ NEDENİYLE PROGRAM DÜZENLEDİ
KARS PUSULA/ ADEM ALP

Kars Valiliği tarafından 10 Aralık İnsan Hakları Günü konferansı düzenlendi.

Kars Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, Maalesef koca koca devletler insan hakları noktasında sınıfta kalmaktadırlar dedi. Kafkas Üniversitesi Ahmet Arslan Kongre Merkezinde düzenlenen konferans İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kars Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, 10 Aralık 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin ilan edilmesiyle bugünün o zamandan bu zamana kutlanan bir gün olduğunu söyledi.

Bölgelerinde savaş olan, kan, gözyaşı ve zulüm olan insanların aileleri ve çocuklarıyla daha iyi bir dünyada, daha huzurlu bir dünyada yaşamak istek ve arzularının maalesef tellere takıldığı, duvarların örüldüğü bir dünyadayız. Maalesef koca koca devletler insan hakları noktasında sınıfta kalmaktadırlar. İnşallah bizim isteğimiz, arzumuz malumunuz biz 3,5-4 milyon Suriyeli kardeşimizi bağrımızda barındırıyoruz. Münferit bazı olumsuzluklar yaşanıyor olabilir ama biz buyuz. Bizim tarihimizden, kültürümüzden, geçmişimizden gelen, dinimizin emrettiği, ecdadımızın 24 milyon kilometrekarede Türkiye’nin 30 katı, 3 kıtada sadece 11 milyon saf Türk’le 120 milyon insana Osmanlı İmparatorluğu  topraklarında hoşgörüyle, sevgiyle herkesin kendi dini, inancı, ırkı ve özgür bir düşünceyle yaşaması düşüncesiyle yaşaması noktasında yapa gelen bir ecdadın torunları olarak bu bizim boynumuzun borcudur. Çünkü bir yerde masumun gözyaşı akıyorsa, mazlumun kanı akıtılıyorsa biz Türk milleti olarak orada haksızın karşısında, haklının, masumun ve ezilenin yanında hep olmuşuzdur, olacağızdır, olmaya da devam edeceğizdir. Bu duygu ve düşüncelerle 10 Aralık İnsan Hakları Gününün hayırlara vesile olmasını, dünyada akan mazlumun kanının, gözyaşının dinmesi, daha huzurlu, mutlu, barış dolu, sağlıklı bir dünya temennisiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Çapar, “İnsan Haklarının Tarihsel Gelişimi ve Dünyadaki Mevcut Durumu” hakkında katılımcılara bilgi vererek günün anlam ve önemini anlattı.

Konferans, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri