08 Ağustos 2020 Cumartesi
Anasayfa > KÜLTÜR - SANAT > KARS'TAN MALTA'YA SÜRGÜN KİTABI ÇIKTI

KARS'TAN MALTA'YA SÜRGÜN KİTABI ÇIKTI

27.12.2019 22:16 12 14 16 18 yazdır
SERAP GENÇLER'İN KARS'TAN MALTA'YA SÜRGÜN KİTABI ÇIKTI
KARS'TAN MALTA'YA SÜRGÜN KİTABI ÇIKTI
KARS PUSULA / ADEM ALP

Altın Kalem ödülü sahibi Karslı yazar Serap Gençler'in Kars'tan Malta'ya Sürgün kitabı satışa çıktı. 
Gençler; Cenubi Garbi Kafkas Cumhuriyetini anlatan “Kars'tan Malta'ya Sürgün” isimli kitabının İnternet üzerinden satışa çıktığını söyledi. Yazar Gençler, Kars'tan Malta'ya Sürgün kitabının romanlaştırılmış şekilde yazıldığı ve kitabın kısa süre önce yayınlandığını belirtti. 
Satış sitelerinde bulunan kitap Mondros Ateşkes anlaşması sonrasında Doğu Anadolu’da yaşanan gerçekleri anlatan romanlaştırılmış Tarihi kitaptır. 
Yazar Serap Gençler kitabı Rusya'nın dağılmasından sonra Rus işgalinde olan ülkeler bağımsız devlet olmuşlardı. Bu olaylar olurken Kars,Ardahan, Batum, Ahıska Sancağı Sürmeli civarı Eşmiyazın Sancağının güneybatısındaki küçük kesim kendi kaderine terk edilmişti. Bu bölgelerde yaşayan halk son gelişmeler nedeniyle oldukça paniklemişlerdi. Kaderlerinin ne olacağını iyi kestiremiyorlardı. Üst üste savaşlar atlatan halk başı boşlukla mücadele etmek zorundaydılar.
Yıldırım ordusunda görev yapan Cihangiroğlu İbrahim bey olanları olduğu yerden takip ediyordu. Yöre halkı arasında aydın kahraman lar bu duruma seyirci kalmayıp kendi arasında toplantılar yaparak küçük hükümetler kurmaya çalışıyorlardı. Fakat bu küçük hükümetler  bulundukları çıkmazdan onları kurtarmak için yeterli değildi. Bölgede rum,rus,malakan,Türkler Ermeniler kardeşçe bir arada yaşıyorlardı. Hepsinin talepleri aynı idi. Aydınlar kendi aralarında yaptıkları toplantılarla halka yaptıkları sohbetlerle kendi kendilerini yönetmeleri gerektiğini anlatıyorlardı. Halksa iyiden iyiye bu düşünceyi benimsemişlerdi benimsemekle kalmayıp destek vermekten geri kalmıyorlardı. Cihangiroğlu İbrahim bey yapılan çalışmaları yakından izlemek için ayrıca aktif katkılar sağlamak için yola çıktı. Artık Osmanlı diye bir devlet kalmadığını ayrıca yurdun işgal edildiğini görüyordu. İbrahim bey Kars'a girdiğinde yıkık bakımsız evleri görünce içinden bir parçanın koptuğunu fark etti. Bu mahaleler  yıkılmaya yok edilmeye mahkum edilmişti sanki, şehrin her sokağını belleğine kazıyarak gezmeye başlamıştı. Taştan yapılmış binalara bakmakla kalmıyor  taşlarının görüntüsünün rengini ezberliyordu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri