28 Eylül 2020 Pazartesi
Anasayfa > SAĞLIK > Kars Sağlık İl Müdürlüğü Uyardı

Kars Sağlık İl Müdürlüğü Uyardı

09.08.2019 16:29 12 14 16 18 yazdır
Kars İl Sağlık Müdürlüğünden bayram öncesi ‘zoonotik hastalık’ uyarısı
Kars Sağlık İl Müdürlüğü Uyardı
KARS PUSULA / ADEM ALP


Kars İl Sağlık Müdürlüğünden bayram öncesi ‘zoonotik hastalık’ uyarısı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytaç Erman Kesgin, Kurban Bayramında hijyen ve sağlık koşulları uyarısında bulundu.
Dr. Kesgin yaklaşan kurban bayramı öncesi ‘kurban kesimi’, ‘zoonotik’ hastalıkları ve ‘kurban bayramında beslenme’ gibi konularda açıklamalar da bulunarak vatandaşları uyardı.

Kurban Bayramı’nda hijyen ve sağlık koşullarına gereken önemin verilmesinin toplum sağlığı açısından önemli olduğunu aktaran Dr. Kesgin, “Kurban Bayramı sebebiyle hayvanlarla daha fazla temas edilmesi ve kurban eti tüketilmesi nedeniyle bazı zoonotik hastalıklara maruz kalma riski artmaktadır. Çok sayıda hayvanın kısa sürede kesilmesi çevreye önemli bir yük getirmektedir. Bu sebeple Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvan nakli ve alımından başlayarak etlerin tüketilmesine kadar sağlık ve hijyen kurallarına azami özen gösterilmesi gerekmekte, çevre ve toplum sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir.” dedi.

Zoonotik hastalıkları hakkında da bilgi veren Dr. Kesgin, “Türkiye'deki zoonotik hastalıkların başında kist hidatik, şarbon, bruselloz, kırım kongo kanamalı ateşi, tüberküloz, toksoplazmoz ve teniyoz gelmektedir. Kurban Bayramı'nda özellikle dikkat edilmesi gereken kist hidatik hastalığı; insanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölümüne sebep olabilen bir hastalıktır. Hastalık insanlara etçil hayvanlar kedi, tilki ve özellikle de köpekler tarafından bulaştırılmaktadır. Köpeklerin barsaklarında yaşayan parazit yumurtaları köpek dışkısı ile çevreye atılmakta, bu yumurtalar rüzgar ve böceklerle yayılarak yiyeceklere, suya ve toprağa bulaşmaktadır. Parazit yumurtalarının bulaştığı yiyeceklerin yenilmesi, suların içilmesi sonucu insanların ve otçul beslenen koyun, keçi, sığır gibi hayvanların iç organlarında kist oluşturmaktadır. İç organlarında kist oluşan hasta hayvanların kesilmesi ve pişmemiş kistli sakatatlarının köpeklere yedirilmesi, hastalığın tekrar köpeklere bulaşmasına neden olmakta böylece hastalıkta bir döngü meydana gelmektedir. Pişmemiş kistli organların köpeklere yedirilmemesi, derin çukurlara gömülmesi bu döngünün kırılmasında hayati öneme sahiptir. Hastalıktan korunmak için kontrol önlemlerinin alınması, hastalıklı sakatatların imhasının yapılması hastalığın önlenmesinde en önemli adımdır.” diye konuştu.

Kurban etlerinin tüketilmesi ve sağlıklı beslenme konusunda da uyarılarda bulunan Dr. Kesgin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kurban Bayramında sağlıklı beslenmek için buzluktan çıkarılmış ve çözülmüş etlerin tekrar dondurulmaması, et pişirirken ızgara, fırınlama, haşlama gibi sağlıklı yöntemleri tercih edilmesi, etlerin oda sıcaklığında ve dış ortamda uzun süre bekletilmemesi ve günlük et tüketilmesi sağlığımız açısından önemlidir. Özellikle yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, kalp-damar vb. rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımızın et tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu tür rahatsızlıkları olan hastalarımızın, yağlı etler yerine az yağlı veya yağsız etleri aşırıya kaçmadan tüketmeye ve bayram süresince dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, fiziksel aktivitelerine özellikle yürüyüş yapmaya dikkat etmelidirler.”

Dr. Kesgin ayrıca Kurban Bayramı süresince Acil Servislerde bulunan doktor ve görevlilerin de sayılarında artış yaptıklarını, yaşanması düşünülen olası bir vakaya müdahale etmek için personel ve ekipman sayılarının yeterli olduğunu ifade ederek, kurbanını kendisi kesen vatandaşların yaralanmaları durumunda ilk müdahaleleri kendilerinin yapmasını ve ardından Acil Servislere gelmesini tavsiye ederek, “Kesik ve yaralanma sonrasında olay yerinde ilk müdahalenin temiz bir bezle kanamanın durdurulması şeklinde yapılması ve vakit kaybetmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması, evde kendi imkânları ile (tütün, kül, vb. maddeler sürerek) tedavi etmeye çalışılmaması gerekmektedir. Sağlık kurumlarımız ve çalışanlarımız her zaman olduğu gibi bayram süresince de görevlerinin başında olacak, vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmaya devam edeceklerdir. Kars İl Sağlık Müdürlüğü olarak tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı kutluyor, sevdikleriyle sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmelerini diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri