01 Haziran 2020 Pazartesi
Anasayfa > KARS > Kars protokolü yayalar için yollarda!

Kars protokolü yayalar için yollarda!

02.10.2019 14:44 12 14 16 18 yazdır
Kars protokol üyeleri, sürücülere broşür dağıtarak, yayalara öncelik vermelerini istedi.
Kars protokolü yayalar için yollarda!

KARS PUSULA / ADEM ALP

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’ üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş, kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirildi. Bu kanunla beraber İçişleri Bakanlığı 2019 yılını “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan etti.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesiyle beraber Türkiye’nin 81 ilinde kolluk kuvvetleri, valileri ile birlikte sürücülere broşür dağıtarak, yayalara öncelik vermelerini istedi.

Kars’ta Faikbey Caddesi ile Gazi Ahmet Muhtar Paşa Caddesinin kesiştiği noktada yapılan “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulamasına Kars Valisi Türker Öksüz, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Kars protokol üyeleri, sürücülere broşür dağıtarak, yayalara öncelik vermelerini isterken, öğrenciler ise ellerinde pankartlar ve çaldıkları düdüklerle sürücüleri dikkatini çekerek kampanyaya destek olmaya davet etti. Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Türker Öksüz, “2019 yılını biliyorsunuz. İçişleri Bakanlığımız tarafından, ‘yaya öncelikli trafik yılı’ ilan edildi. Karayolları Trafik Kanununda bir değişiklik yapıldı. Yaya geçitlerinde, okul geçitlerinde sürücüler yayalara öncelik vermek zorundadır. Hızlarını yavaşlatarak yayalarımıza öncelik verecekler. Biz de bu konuya dikkat çekmek istedik. Ülkemizin her ilinde bu anlamda bu farkındalık faaliyetleri yapılıyor. Tabi istiyoruz ki bütün sürücülerimiz harfiyen riayet etsinler. Devletimizin bütün kurumları, bütün unsurları olarak biz bu konuda yaya güvenliği konusunda hepimiz yaya güvenliğinin bekçisiyiz” dedi. Öksüz, “Biliyorsunuz her yıl çok önemli sayıda insanımızı trafiğe ya kurban veriyoruz. Ya da onlar yaralanmalara maruz kalıyorlar. Ve çok önemli de maddi kayıplarımız oluyor. Umuyorum ki bu farkındalık etkinliğiyle trafik kazalarını önleme de, trafik kurallarına uymada bir katkı vermiş oluruz. Ben bu vesileyle bütün kurum ve kuruluşlarımıza, bu etkinliğe ilgi gösteren, hakikaten çok büyük canlılık bar burada öğrencilerimiz, vatandaşlarımız kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri herkes burada bu etkinliğe destek veriyor. Onlara teşekkür etmek istiyorum. Umuyorum ki bundan sonra artık yaya güvenliğini sağlama yönünde artık ilimizde de bütün sürücülerimiz kurallara uyar, bizde trafik kazalarını en aza indirmiş oluruz. Ve daha önemlisi yayalardan kaynaklanan ölümlere yada yaralanmalara hiçbir şekilde meydan vermemiş oluruz” diye konuştu.

Uygulama gün boyu devam edecek.

kars-protokolu-yayalar-icin-yollarda!-(1).jpgkars-protokolu-yayalar-icin-yollarda!-(4).jpgkars-protokolu-yayalar-icin-yollarda!-(5).jpgkars-protokolu-yayalar-icin-yollarda!-(2).jpgkars-protokolu-yayalar-icin-yollarda!-(3).jpgkars-protokolu-yayalar-icin-yollarda!-(6).jpg

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri