30 Kasım 2020 Pazartesi
Anasayfa > KÜLTÜR - SANAT > KARS MÜZESİNDE İNŞAAT ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

KARS MÜZESİNDE İNŞAAT ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

12.08.2020 19:15 12 14 16 18 yazdır
KARS MÜZESİNDE İNŞAAT ÇALIŞMASI BAŞLATILDI
KARS MÜZESİNDE İNŞAAT ÇALIŞMASI BAŞLATILDI
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Müzesinin çevresi yenileniyor.
Kars Müzesi modern bir görünüme kavuşması için yeniden dizayn ediliyor. Birçok uygarlığa binlerce yıldan bu yana ev sahipliği yapan Kars’ta, Yontma Taş Çağı, Neolitik, Eski Tunç Çağı, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ve uygarlıkların izlerine rastlamak mümkün.  Bölgedeki yoğun arkeolojik yerleşmelerde bulunan kültür varlıklarını korunması amacı ile 1959 yılında kurulan Kars Müzesi, 1978 yılına kadar Kars Kalesi eteğindeki Kümbet Cami'sinde, daha sonra da mevcut yerinde hizmetine devam etti. 
Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli müzelerinden birisi olan Kars Müzesi, arkeoloji salonu, etnografya salonu ve müze bahçesinde sergilenen taş eserlerden oluşuyor. Arkeoloji salonunda eski Tunç Çağı, Urartu dönemi, Roma dönemi, Pers, Part devletleri dönemi, Sasani dönemi, Selçuklu dönemi, Karakoyunlu, Akkoyunlu dönemi ile Osmanlı dönemine ait pişmiş toprak eserler, madeni eserler, sikkeler, gözyaşı şişeleri sergileniyor. Etnografya salonunda ise 18. ve 19. yüzyıla ait yöresel giysiler, kaftanlar, halı ve kilimler, gümüş kemerler, silahlar ve mutfak kapları yer alıyor. Taş eserleri bölümünde de Akkoyunlular ve Karakoyunlular dönemine ait koç, koyun ve at heykellerinden oluşan mezar taşları bulunuyor.
Kars Müzesi modern bir görünüme kavuşması için yeniden dizayn ediliyor. Kars Müzesinin çevre duvarlarının tadilatına başlanıldı. Çalışmaların Ekim ayı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri