07 Temmuz 2020 Salı
Anasayfa > TÜRKİYE > KARS LOJİSTİK MERKEZİNDE İLK TREN

KARS LOJİSTİK MERKEZİNDE İLK TREN

23.06.2020 17:13 12 14 16 18 yazdır
KARS LOJİSTİK MERKEZİNDE İLK TREN
KARS LOJİSTİK MERKEZİNDE İLK TREN
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Lojistik Merkezine İlk Tren Giriş Yaptı. 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars Valisi Türker Öksüz, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın Kars Tren Garından hareket eden trenle iltisak hattını üzerinden Kars Lojistik Merkezine gittiler.  Lojistik Merkez'de yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Arslan, Öksüz ve Kılıç daha sonra lojistik merkezi gezerek devam eden çalışmaları yerinde incelediler. 19 ayrı hat üzerinde, 400 bin metrekarelik bir alanda 80 bin metrekarelik konteyner stok sahası bulunan, ilk etapta 500 kişiye istihdam sağlayacak, 7 kilometrelik demiryolu bağlantısıyla Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattına bağlanacak Kars Lojistik Merkezi 2020 yılının sonunda hizmete açılması öngörülüyor.

Vali Türker Öksüz, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, altyapı çalışmasını gösterdik, yolu gösterdik, buna bile inanmadılar oyalıyorlar dediler. Milyonlarca yatırım yapıldı ama kötü niyetli olan bazı vatandaşlar anlamak istemediler direndiler. Ama bugün Paşaçayır'da bir tren gördüler. İşte o yıllardır yapılan yatırım, emek bugün içindi. Şükürler olsun bugün ilk defa bu trende Lojistik Merkezimize gelmenin gururunu, onurunu hep beraber yaşadık açıklamasında bulundu.

Vali Türker Öksüz, yaptığı değerlendirmede, Kars Lojistik Merkezine ilk defa bir tren vagonuyla girmiş olduklarını ve Lojistik Merkezdeki iltisak hattını da böylece ilk kullanan kişiler olarak çok mutlu olduklarını belirtti. Kars’ın her alanda önemli gelişmeler kaydettiğini, Kars Lojistik Merkezi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte Kars’ın, Türkiye’nin önemli taşımacılık merkezlerinden biri haline geleceğini belirten Vali Öksüz, “ Bu merkez ülkemize 412 bin ton taşıma kapasitesi ile 400 bin metrekare lojistik alan kazandıracak. 150 milyon liralık bir yatırımdan söz ediyoruz. Bu, Kars için önemli bir yatırım tutarıdır, ekonomimize çok büyük bir katkıdır. Lojistik merkezle birlikte sanayimizin daha da fazla gelişmesini, burada yatırım yapmanın, sanayi yatırımı yapmanın ve diğer yatırımları yapmanın daha cazip hale geleceğini öngörüyoruz, onu hedefliyoruz. Kars olarak teşvikli iller kapsamında altıncı bölgedeyiz. Bunlar da bizim sanayide, sanayi üretiminde girdi maliyetimizi azaltan ve yatırım yapmak için ilimizi cazip kılan imkânlardan birisidir. Dolayısıyla hem bölgemizin ekonomisine hem de istihdamına büyük katkı yapacak olan bu merkezin bir an önce tamamlanmasını arzu ediyoruz.” Şeklinde konuştu. Lojistik Merkezimizin birinci etabının yüzde 95’lik kısmı bittiğini, bundan sonra ikinci etabın yapılmasının önemli olduğunu belirten Vali Türker Öksüz, “Çünkü orada silolar, bakım atölyeleri, binalar, sosyal tesisler de olacak, bir bütünü tamamlamış olacağız. Kars Garında yapılan bütün işlemleri buraya taşımız olacağız. Dolayısıyla garın yükünü hafifletmiş olacağız. 2019 yılında 110 bin ton ihracat yapmışız. Buradan ilk 4 ayda 60,70 bin tonları geçtik, zannediyorum 80 bin tonlara ilerliyoruz. Gün geçtikçe bu rakamı daha da artıracağız inşallah. Lojistik merkezimiz, tüm müteşebbislerin burada yatırım yapması için çok önemli, teşvik edici bir unsur olacak. Bu önemli yatırımın yapılmasında talimatlarıyla büyük destek veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza ve yine 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a ve milletvekilimiz Yunus Kılıç’a ilimiz adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Umuyorum ki bu yatırım, ilimizde gelişmenin, kalkınmanın çok önemli bir lokomotifi olacak.  Emeği geçen herkese, bu yatırımın gerçekleştirilmesine destek verenlere, ilgili firmaya ve çalışanlara da teşekkür ediyorum, hepinize saygılar sunuyorum dedi.

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, “Kars Lojistik Merkezi’nin 1. etabının artık bitme aşamasına gelmiş olması ve bugün buraya ilk defa bir trenin girmiş olması Kars için önemli bir gün. Bu fotoğrafa bakanlar için çok sıradan bir fotoğraf olabilir, Kars ekibi bir trenin önünde durmuşlar bir fotoğraf vermişler. Çok sıradan bir fotoğraf. Ama fotoğrafın anlamına baktığınız zaman gerçekten tarihi bir fotoğraf, o tarih ki Kars Lojistik Merkeziyle birlikte Türkiye’nin lojistiğine, ekonomisine, gelişmesine katkı sağlayacak. Kars’ın da ekonomisinin, ticaretinin, sanayisinin gelişmesi anlamına geliyor. Bir başka açıdan, o tren bir bereketin müjdecisiydi, o trenle birlikte gelmenin gururunu, onurumu ve mutluluğunu yaşadık.” Dedi. Türkiye’nin alelade, sıradan taşımacılıktan lojistiğe geçişi öğrendiğini kaydeden Arslan, “Lojistik taşımacısıyla, üretimiyle, hammaddesiyle, mamul maddesiyle bir bütün. Bu bütünü birlikte değerlendirmenin taşıma yöntemi. İşte Türkiye sıradan taşımacılıktan lojistik taşımacılığa geçince de, lojistik master planı çerçevesinde Türkiye’nin birçok yerinde benzer lojistik merkezlerini planladı ve bu da onlardan biri ve inşallah o büyük fotoğrafın bir parçası olarak lojistik merkezimiz çok daha anlamlı olacak.” Arslan, Kars Lojistik Merkezinin diğer lojistik merkezlerden farklı bir özelliğinin burada gümrükleme işleminin yapılabilecek olması olduğu da sözlerine ekleyerek, “Bitme aşamasına gelen 1. etabın ardından inşallah 2. etabı da kısa sürede devreye sokacağız.” ifadesini kullandı. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı üzerinden pandemi sürecinde 138 bin yük taşındığı ifade eden Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin yüklerinin uzak doğuya Orta Asya'ya gitmesini sağladı oradaki yüklerinde buraya gelmesini sağladı elbette ki biz Bakü-Tiflis-Kars demir yolu projesinin faydalarının ve öneminin farkındaydık ama pandemi sürecinde görüldük ki özelliklede İran sınır kapıları kapatılınca ticaretin durmaması çok önemli. Ekonominin çarklarının dönmesi gereken bir dönemde sınır kapılarının kapatılması Bakü-Tiflis-Kars Demir yolunun sisteminin içine girmesiyle bir sıkıntı yaratmadı, tam tersine sadece bu salgın döneminde 138 bin ton yük taşındı. Açıldığı günden bugüne 580 bin ton yük taşınmış lojistik merkezleriyle gelişen sistemlerle önümüzdeki dönemlerde milyonları konuşacağız. Bu lojistik merkezinin aynı zamanda imalatlarının yapıldığı ham maddenin mamul madde haline getirildiği bir birinden ayrıldığı ihraç edilebilecek aşamaya gelmesi bu projenin ikinci etabıyla mümkün olacak. Lojistik merkez 400 bin metre kare alan üzerine kuruldu, yılda 412 bin ton yük işleyecek, 80 bin metrekare konteyner elleçleme sahası olan, yine 60 bin bin metrekare konteyner stok sahası olan bir lojistik merkezinden bahsediyoruz. Bulunduğumuz yerde 18 ayrı hat var toplam 20 buçuk kilometre Kars Lojistik Merkezi, ülkemizdeki bütün lojistik merkezlerinden en büyük farkı demir yolunun içine kadar gelmiş olması, aynı zamanda hem Avrupa standardı dediğimiz bin 435 milimetre ray açıklığı olan trenleri ağırlaya bilmesi hem eski Sovyetler Birliğinden kalma Orta Asyalardaki bütün ülkelerin standardı bin 520 milimetre ray açıklığı o standartlardaki trenlere de hizmet edebilir olması. Yani hem Çin'den, Kazakistan'dan, Rusya'dan, Türkmenistan'dan, Özbekistan'dan, Kırgızistan'dan, Azerbaycan'dan, Gürcistan'dan gelen bir tren buraya kadar gelebilecek burada yük aktarımları ve Avrupa sistemlerine giden trenlere yükler aktarılabilecek bu da çok önemli bir olay ifadesini kullandı." 

 


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri