07 Temmuz 2020 Salı
Anasayfa > GÜNCEL > KARS KESİMHANE VE BESİHANE BU YIL HİZMETE GİRİYOR

KARS KESİMHANE VE BESİHANE BU YIL HİZMETE GİRİYOR

21.06.2020 18:01 12 14 16 18 yazdır
KARS KESİMHANE VE BESİHANE BU YIL HİZMETE GİRİYOR
KARS KESİMHANE VE BESİHANE BU YIL HİZMETE GİRİYOR
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu Modern Besi Çiftliği ve Kesimhanesi bu yıl hizmete girecek. 
AK Parti Kars Milletvekilleri 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Vali Türker Öksüz ile birlikte 8 Nisan 2017 tarihinde temeli atılan ve yapım çalışmaları devam eden Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu Modern Besi Çiftliği ve Kesimhanesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldılar.
İncelemenin ardından Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Yunus Kılıç AK Parti Kars Milletvekilleri 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Vali Türker Öksüz, basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.
Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç; Kars’ta hayvancılığı için elzem olan Kesimhane ve besihane için birkaç yıl önce Adalet Bakanlığının iş atölyeleri üzerinden yapımına karar verildi. Geçen yıl bitmesi gereken ancak ilgili firma ile bazı sıkıntılar yaşandıktan sonra kısa bir süre fesih süreci geçirildi. Daha sonra yeniden ihalesi gerçekleştirildi ve yeni bir yüklenici firma üstlendi. Besihane ve kesimhane inşallah bu yılın sonuna kalmadan hizmet vermeye başlayacak. Bizim için çok önemli, Kars’ta Besi hayvancılığı zahmetli yapılır yani bir buzağı alınır büyütülür ve besi yapılamadan, en karlı kısmı Kars’ta kesimi yapılmadan besi edilmeden başka illere satılırdı. Bununla beraber hem üretimiz, köylü kar edemezdi hem de özellikle kıtlık senelerde satmak zorunda kalırdı. Sattığı adamında ticari ahlakına çok bakma lüksü yoktu, çünkü satması lazımdı. O çoğu yıllarda da Kars’ta ciddi dolandırıcılıklar olurdu, Kars'ın hayvanını alırlardı ancak paraları ödemezlerdi. Besiciliğin Kars’ta yapılıyor hale gelmesi lazımdı, kesimhane Kars’ta olacak. Kesim için acaba Hatay'a mı götürsek, Ankara’ya mı götürsek, başka illere mi götürsek korkumuz olmayacak.” dedi. Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu Modern Besi Çiftliği ve Kesimhane Projesinin sadece Kars için olmayacağını Kars'ın yanı sıra Ardahan, Iğdır ve sıkıştığı zaman da Ağrı için kurtuluş alanı olacağını söyledi. Kılıç ayrıca, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesinin uygulama alanının olmadığını Açık Ceza İnfaz Kurumu Modern Besi Çiftliği ve Kesimhane Projesinin hayata geçirildiğinde Veteriner Fakültesinin aynı zamanda uygulama alanı olacağını, aynı zamanda köylülere burada eğitim vererek besiciliğin nasıl yapılacağını uygulamalı olarak anlatacaklarını da belirtti.
Tarım ve Hayvancılık şehrinde bu kadar baraj, bu kadar sulanabilir arazinin sulu hale gelmesiyle hayvancılığın tarımla birlikte geliştiğini ifade eden 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan “Dolayısıyla kesimhane bunun olmazsa olmazı idi. Ne yazık ki bir önceki yüklenici firmanın işi sürdürememesi nedeniyle iş tasfiyeye gitti. İstediğimiz bir şey değildi ama kanunu bir şey olması nedeniyle yapacak bir şey yok. Şimdi işin ikinci kısmı ikmal ihalesi yapıldı, yüklenicimiz başladı, KDV’si ile birlikte yaklaşık 15 milyon liraya ihalesi gerçekleştirildi. İnşallah donanımıyla, teçhizatıyla birlikte en geç 2020 yılının 11’nci ayında hizmet verebilir hale gelecek. Bunu ziyadesiyle önemsiyoruz. Bu Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu Modern Besi Çiftliği ve Kesimhane Projesi’nin toplam maliyeti 60 milyon lira. Bu proje inşallah bittiğinde hemşerilerimiz beslediği hayvanları herhangi bir yere götürmeden direk kesimhaneye getirebilecek ve en geç 3 gün içinde parasını alabilecek hale gelecek dedi.
Vali Türker Öksüz, yaptığı değerlendirmede Kars’ın her alanda kabuğunu kırdığını ve her alanda çok büyük gelişmeler gösterdiğini vurgulayarak; “Tarımda, turizmde, hayvancılıkta, dünkü törende gördüğünüz gibi tarımsal sulama boyutunda da çok önemli atılımlar içerisindeyiz. Bunlar rutin yatırımlar değil. Bu yatırımlar bölgenin kaderini değiştirebilecek ölçekte ve nitelikte yatırımlardır. Bu şehir, bir yandan turizm bir yandan da tarım ve hayvancılığa dayanan bir il. Dolayısıyla hayvancılığı geliştirmemiz lazım. Bizim küçükbaş ve büyükbaş toplam 1 milyon 100 bin hayvan varlığımız var ve yıllık 200 bin civarında canlı hayvan ticaretine konu olan bir şehir de yaşıyoruz. Burası Türkiye’nin hayvancılıkta gözbebeği olan bir şehirdir. Onun için bu tesis çok anlamlı ve değerlidir. Bölgemizdeki çiftçilerimize, hayvancılık yapan vatandaşlarımıza da çok büyük bir nefes olacak. Onların ürünlerinin kıymetiyle değerlendirilip bir entegre tesisinden yöreye ekonomik anlamda çok büyük destek sağlayacak.” şeklinde konuştu.
Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu Modern Besi Çiftliği ve Kesimhanesinde yapılan incelemeye; Kars Valisi Türker Öksüz, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Nazif Yücel, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Yağcı, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve yetkililer katıldı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri