05 Temmuz 2020 Pazar
Anasayfa > GÜNCEL > KARS İL GENELİNDE 450 BİN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VAR

KARS İL GENELİNDE 450 BİN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VAR

12.11.2019 17:43 12 14 16 18 yazdır
KARS İL GENELİNDE 450 BİN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VAR
KARS İL GENELİNDE 450 BİN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VAR
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars İl Genelinde 450 bin Küçükbaş Hayvan var. Kars Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürbüzoğlu yaptığı açıklamada küçükbaş hayvan varlığının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Birlik Başkanı Gürbüzoğlu; İlimizde yaklaşık Kuzusu ile birlikte 450 bin civarında küçükbaş hayvan varlığınız mevcut, bunun yaklaşık 200 ve 230 bin aralığı anaç koyun olarak şuan halen işletmelerimiz ’de mevcut olarak kayıt altında, bu var olan küçükbaş hayvanlarımıza Devletimiz Tarım Bakanlığı aracılığıyla Anaç Koyun desteklemesi adı altında hayvan başına 25 lira para veriyor dedi.

Gürbüzoğlu, 2018 doğumlu kuzusunu bu sene işletmesinde tutan yetiştiricilerimize ’de hayvan başına yine 100 lira destek veriyor açıklamasında bulundu. Tabii üzülerek belirtmek gerekir ki eski koyun varlığımız şu anda henüz O sayıyı yakalayamadı ancak tabii her geçen gün insanların küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine ilgisi daha da artıyor, İnşallah bu daha ’da bu bölgede yaygınlaştırarak çoğaltarak devam ettirme niyetindeyiz. Birlik olarak Kurban Bayramı dönemlerinde kesinlikle küçükbaş damızlık vasfı taşıyan hayvanların sevkine izin verilmediği için buda yeni damızlıkların elde tutulması neden oluyor, ve bu da sayıyı arttırıyor. Birliğimiz 2006 yılında çıkan kanunla kurulan birlik o tarihten bugüne kadar biz yıl yıl hayvan hareketlerini ve sayılarını incelediğimizde pasif işletmelerimiz ile birlikte toplam 4000 civarında üyemiz var. Ancak şuan aktif olan bu işi yapan 1812 işletmemiz mevcut bu geçen yıldan biraz daha fazla bir rakam bu şunu gösteriyor insanlar artık üretmek niyetli artık üretmek istiyor ve küçükbaş hayvanları ’da tercih ediyor. 

Biz de yönlendirme konusunda motivasyon konusunda destek sunuyoruz açıklamasında bulunan Birlik Başkanı Gürbüzoğlu; Destek başvurularının 2 aralık tarihine kadar uzatıldığını ’da belirterek üyelerin destek başvurularını tamamlamaları çağrısında bulundu.

 

 


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri