01 Haziran 2020 Pazartesi
Anasayfa > KARS > Kars halkı şifayı artık başka illerde aramayacak!

Kars halkı şifayı artık başka illerde aramayacak!

02.10.2019 16:21 12 14 16 18 yazdır
Kars Harakani Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde her türlü jinekolojik operasyonlar yapılmaya başlandı. İlk kez yapılan ameliyatlar başarıyla gerçekleştirildi.
Kars halkı şifayı artık başka illerde aramayacak!

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars halkına ve çevre illere nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti sunan Kars Harakani Devlet Hastanesinde sayılı cerrahi operasyonlara bir yenisi daha eklendi. Kars Harakani Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinden herhangi kesik veya dikiş yapılmaksızın kapalı ameliyat adı verilen Laparoskopik cerrahi sistemiyle her türlü jinekolojik operasyonların yapımına başlandı.

Şiddetli karın ağrısı ve vajinal kanama şikayeti ile Kars Harakani Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisine müracaat eden S.P., R.T., A.T., F.K., M.B., S.S. ve M.U.’ya kapalı ameliyat sistemiyle “rahim çıkarma” işlemi uygulandı. Ameliyat sonrası hastaların eski sağlıklarına kavuştukları gözlendi.

Kars Harakani Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından Op. Dr. Müjde Canday, hastaların şiddetli karın ağrısı ve vajinal kanama şikayeti ile kendilerine başvurduklarını söyleyerek, “Hastalarımızdan gerekli izinler alındıktan sonra ameliyatımızı kapalı olarak yaptık. Ameliyatlarımız başarılı geçti, gerek ameliyat sırasında gerekse ameliyat sonrasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadık. Hastalarımız kısa zamanda iyileşerek eski sağlıklarına kavuştu.” dedi.

Kars Harakani Devlet Hastanesinde her türkü jinekolojik operasyonların yapıldığını ifade eden Op. Dr. Canday, “Özellikle Op. Dr. Aslıhan Yurtkal ve ben, kapalı ameliyatları daha fazla tercih ediyoruz. Ama ameliyatlar ister açık olsun isterse kapalı olsun her türlü jinekolojik operasyonu gerçekleştirebiliyoruz. Artık Kars halkının şifayı başka illerde aramasını istemiyoruz. Başhekimiz Uzm. Dr. Mutlu Şahin bize gerekli ekipman ve personel anlamında son derece ciddi katkı sağladı, kendisine de teşekkür ediyoruz. Ben son dönemde hastanemizde bu tür bütün ameliyatların yapılabiliyor hale gelmiş olmasından dolayı çok memnunum. Kendimi Kars’ta değil, İstanbul’da özel bir hastanede hizmet veriyor gibi hissediyorum. Aynı zamanda hastalarımızda aldıkları hemşirelik hizmetlerinden dolayı aynı şekilde hissettiklerini söylüyorlar.” şeklinde konuştu.

Yapılan kapalı ameliyatlar hakkında da açıklama yapan Kars Harakani Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından Op. Dr. Aslıhan Yurtkal, “Kapalı ameliyat teknolojisi şuan için artık Kars Harakani Devlet Hastanesinde devreye girmiş vaziyette. Kapalı ameliyatlarda iyileşme süreci, hastaneden çıkış süreci, açık ameliyatlara oranlar çok daha başarılı sonuçlar veriyor. Hastaların dikiş yerlerinin olmaması, karınlarının büyük kesiklerle kesilmemesi hastaların ağrı kontrolü ve günlük hayatlarına geri dönmesi açısından ciddi memnuniyetler sağlıyor. Başhekimiz Uzm. Dr. Mutlu Şahin’in bize sağladığı ekipmanlar sayesinde artık Kars Harakani Devlet Hastanesinde her türlü kapalı ameliyatları yapabiliyoruz. Ayrıca açık ameliyatlarda bizler ve diğer doktorlarımızın aracılığıyla yapılabilmektedir. O yüzden bizim en büyük temennimiz hastaların artık başka illerde veya özel hastanelerde yüksek maliyetlerle bu ameliyatları yaptırmak için uğraşmamalıdır. Herkesi Harakani Devlet Hastanesine sağlık güvenceleriyle faydalanarak bu ameliyatları yaptırmak üzere bekliyoruz.” diye konuştu.

Ameliyat olan hastalardan S.P., “Ameliyattan önce çok ağrılarım vardı, ameliyat olduk ve iyileştim. Artık ağrılarım yok. Beni ameliyat eden doktorlarıma, hastane yönetimine ve servis personeline çok teşekkür ediyorum.”

Kars Harakani Devlet Hastanesinde bu tür ameliyatların yapılabilmesi için çok mutlu olduklarını ifade eden hastalardan R.T., “Gerek doktorlarımızdan gerekse hastane personelinden çok memnunuz. İyi ki bu ameliyatlar Kars’ta da yapılabiliyor. Herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kars Harakani Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mutlu Şahin hastanede toplam 83 tane uzman doktorun olduğunu ve bu uzman hekimlerin arasından 5 tanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olduğunu ifade ederek, “Malumlarınız hastanemizde 7 gün 24 saat kadın doğum servisi, doğumhane, acil ve ameliyathane hizmeti yürütülmektedir. Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Palyatif Bakım ve Perinatal (Sancı Doğum Lohusa (SDL) Odaları) Ünitelerinin açılışına kadar arkadaşlarımız Kars’ta tek birim olarak görev yapmaktaydı. Bizim temennimiz ise insanlarımızın Kars’ta sağlık hizmetini alıp başka illere ihtiyaç duymamasını sağlamak. Bununla birlikte Op. Dr. Aslıhan Yurtkal ve Op. Dr. Müjde Canday bize zorunlu mecburi hizmetle geldikten sonra sağ olsunlar bir gayret içerisinde “biz bu tür ameliyatları da burada yapmak istiyoruz” dediler. Biz de yönetim olarak elimizden geldiğince destekleri verdik ve kapalı ameliyatlar hastanemizde ilk kez yapılmaya başlandı. İnşallah bu süreç diğer bölümlerimizde de daha güzel bir şekilde olması için uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Ayrıca Kars Harakani Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde, Vajinal estetik vajinal daraltma, kapalı ameliyatla yumurtalık kist çıkarma rahim çıkarma ve tüp bağlama, açık ameliyatla yumurtalık kist ve miyom operasyonları tüp bağlama rahim çıkarma, idrar kaçırma ile ilgili operasyonlar, doğum yolunda ve idrar kesesinde sarkma ile ilgili ameliyatlar, Histeroskopi ile polip çıkarma, doğum yolundan (vajinal yolla) rahim çıkarma, Histereskopik perde ve yapışıklık açma gibi ameliyatlar başarılı bir şekilde yapılıyor.

kars-halki-sifayi-artik-baska-illerde-aramayacak!-(2).jpgkars-halki-sifayi-artik-baska-illerde-aramayacak!-(5).jpgkars-halki-sifayi-artik-baska-illerde-aramayacak!-(7).jpgkars-halki-sifayi-artik-baska-illerde-aramayacak!-(6).jpgkars-halki-sifayi-artik-baska-illerde-aramayacak!-(1).jpgkars-halki-sifayi-artik-baska-illerde-aramayacak!-(4).jpgkars-halki-sifayi-artik-baska-illerde-aramayacak!-(3).jpg

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri