11 Ağustos 2020 Salı
Anasayfa > EĞİTİM > KAFKAS ÜNİVERSİTESİ 2019-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ 2019-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

08.11.2019 23:34 12 14 16 18 yazdır
KAFKAS ÜNİVERSİTESİ 2019-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI
KAFKAS ÜNİVERSİTESİ 2019-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Kafkas Üniversitesi  2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni yapıldı. 
 Kafkas Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılışı, Ahmet Arslan Kongre ve Kültür Merkezin'de gerçekleştirilen törenle yapıldı. Tören AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Vali Türker Öksüz, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, 14’ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Kafakas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Kars Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Kurum Müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 
Tören Saygı Duruşu İstiklal Marşının okunmasının ardından, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Vali Türker Öksüz, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç birer konuşma yaptılar. 
Akademik Yılı açılış töreninde konuşma yapan Vali Türker Öksüz: Üniversitelerin, çağdaş bir toplum olmanın en temel önceliklerinden olan demokrasi, sosyal hukuk devleti, adalet, temel hak ve özgürlükler, top yekûn kalkınma, çevre ve tabiatın korunması, toplumun dezavantajlı kesimlerinin desteklenmesi gibi amaçların yaşama geçirilmesi konularında üstlendiği role vurgu yaparak, ülke olarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine üniversitelerimiz sayesinde ulaşılacağını kaydetti.
7 bin yıllık tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş Ani Antik Kenti, 46 adet tabyası, tarihi kaleleri, Sarıkamış Kış Turizm Merkezi, Kuyucuk Kuş Cenneti, 733 adet kültür ve tabiat varlığıyla tescilli mimari yapılarıyla Kars’ın bir kültür ve tarih şehri olduğuna vurgu yapan Sayın Valimiz, Kars’ın ayrıca Kafkas Üniversitesi gibi bölgenin önemli üniversitelerinden birine sahip olmanın gururunu taşıdığını söyledi. Kafkas üniversitesinin kurulduğu 1992 yılından bu yana her alanda büyük gelişmeler kaydettiğini, bugün sahip olduğu 49 akademik birim, 881 öğretim elemanı, bin 15 idari personeli ve yaklaşık 21 bin öğrenci kapasitesiyle doğu Anadolu’nun en önemli üniversitelerinden bir haline geldiğini belirten Sayın Valimiz, Kafkas Üniversitesinin özellikle tarım, hayvancılık ve turizm başta olmak üzere Kars Organize Sanayi Bölgesi ve hizmete girecek olan, Kars Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi ve diğer sektörler ile iç içe olması, toplumla, STK’larla yakın diyalog ve işbirliği içinde olmasının şehrimizin geleceği için hayati önemde olduğuna vurgu yaptı. 
Vali Öksüz; Konuşmasında öğrenciler hitaben; “sizler bugün uzun ve meşakkatli bir eğitim ve öğretim hayatının ardından bölgemizin en büyük üniversitelerinden biri olan Kafkas Üniversitesinde yükseköğrenim hayatınıza başlıyorsunuz.  Elbette, siz gençlerden devlet ve millet olarak bazı beklentilerimiz var. Türkiye Cumhuriyetinin bugünden daha iyi olması, bu aziz milletin huzurunun, refahının ve mutluluğunun bugünden daha iyi olması için gece gündüz demeden çalışmalısınız. Üreten, paylaşan, doğru bilgilerle beslenen, özgür düşünen, etik değerleri üstün tutan, ilkeli duruşu, sevgi ve saygıyı esas alan konumda olmanızı temenni ediyorum. Sizlere inanıyoruz, sizlere güveniyoruz ve sizleri çok seviyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” Şeklinde konuşan Vali Öksüz, konuşmasını yeni akademik yılın hayırlara vesile olması temennisiyle sonlandırdı.
Konuşmaların ardından; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından "Türkiye'yi Geleceğe Taşımak konulu konferans verildi.  Yapılan konuşmaların ardından, AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş "Türkiye'yi Geleceğe Taşımak" temalı konuşmasında, siyasetin esasları, toplumsal değişimin ilkeleri ve geleceğin Türkiye'si gibi konu başlıklarına değindi. 
Akademik Yıl Açılış Töreni, Prof. Dr. Hüsnü Kapu’nun, Numan Kurtulmuş’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri