24 Ekim 2020 Cumartesi
Anasayfa > KARS > ÇATILARDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT...!

ÇATILARDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT...!

20.06.2020 10:52 12 14 16 18 yazdır
KARS'TA ÇATILARDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT...!
ÇATILARDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT...!
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars genelinde GSM şirketlerinin kurduğu baz istasyonlarının sayısı her geçen gün hızla artıyor.
Daha iyi bir hizmet vermek isteyen bu şirketler, iletişim gücünü artırmak için baz istasyonları kurmaya devam ediyorlar.  Operatörler baz istasyonlarını, 'baca, reklam panosu, su deposu, saat kulesi, klima, güneş enerjisi, aydınlatma direği ve tabela görünümde kamufle ederek kuruyor. Yakın zamanda Yargıtay, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması yönündeki mahkeme kararını onamıştı. Fakat bu karar sonrası bile Kars'ta şehir merkezinde bulunan çok katlı binaların çatılarına baz istasyonları kurulumu halen devam ediyor..
Kars’ta adeta mantar gibi çoğalan baz istasyonlarının kontrol altına alınmasını ve insan sağlığı konusunda önlem alınmasını isteyen vatandaşlar, "Her çatıda bir baz istasyonu var, bunun sağlığımıza zarar verdiğini doktorlar sık sık açıklıyorlar. Birileri artık buna dur desin, sağlığımızla oynayarak birilerinin para kazanmasını durdurun" ifadelerini kullandılar.
Uzmanlardan korkutan baz istasyonu ve cep telefonu uyarısı.
Bazı uzmanlar, baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalara dikkat çekerek, "Beyinde bir iyi huylu beyin tümörünün iki katına katlandığı sonucunu işaret ediyor"
Onkolog Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullanıyor; "Fakat o sonuç milyonda birden milyonda ikiye çıkıyor. Rakamsal olarak büyük bir değer içermiyor. Sağa sola, her tarafa baz istasyonu kurulması makul mantıklı bir yaklaşım değil. Firmalar biraz kolaycılığa kaçıyorlar. Buldukları hazır direğe baz istasyonu kurmak istiyorlar. Halbuki Avrupa’nın bu konuda normları var, yüksekte bir yere kurmak zorundasınız. Mevcut olanın, çok yakınında yaşayanların yaşam haklarını göz ardı edecek şekilde yaygınlaştırılması doğru yaklaşım değil. Son on yıl içerisinde bu konuda her halde kaldırılması için verilmiş olan en az beş tane mütalaa vardır. Vatandaş ’ben bunun evimin yatak odasının karşısında istemiyorum’ dediği zaman aslında yapacağınız çok fazla bir şey yoktur. Ama beri yandan tüketicilerde cep telefonu kullanıcıları da şunu bilsinler; baz istasyonu sayısı azalırsa eğer, o zaman ellerindeki makinenin kullanım kapasitesi düşecektir. Kullanım kapasitesi düşen makine sinyali şiddetlendirmek zorunda kalıyor. Siz baz istasyonunu azalttığınızda bu sefer cep telefonu daha çok enerji yaymaya başlıyor. Bu daha da tehlikeli" ifadelerini kullandı.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri