01 Haziran 2020 Pazartesi
Anasayfa > TÜRKİYE > BAKAN SOYLU 10 MİLYON TL DESTEK VERDİ
BAKAN SOYLU 10 MİLYON TL DESTEK VERDİ

BAKAN SOYLU 10 MİLYON TL DESTEK VERDİ

04.11.2019 19:33 12 14 16 18 yazdır
BAKAN SOYLU 10 MİLYON TL DESTEK VERDİ
KARS PUSULA / ADEM ALP


İçişleri Bakanlığından 10 milyon TL destek. Kars Valiliği projesine İçişleri Bakanlığından 10 milyon TL ödenek gönderildi. Kale Yolu Bedesten projesinin tamamlanıp hayata geçirilmesi için 13 milyon 465 bin TL ödenek tahsis edildi. Kars Valisi Türker Öksüz, Kale eteklerinde başlatılan projenin tamamlanması için bakanlıklarla görüştü. Vali Öksüz'ün  görüşmesi olumlu sonuçlandı. Vali Öksüz projenin tamamlanması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapmış olduğu görüşmenin sonucunda 10 milyon TL ödenek desteği aldığı öğrenildi. Bedesten ve bölgesinde bulunan projelerin tamamlanması için ödenekler şu şekilde tahsis edildi. SERKA 1 milyon 500 bin TL, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından 2 milyon TL ve en büyük ödenek İçişleri Bakanlığından 10 milyon TL ödenek gönderildi. Kars Valisi Türker Öksüz tarafından başlatılan ve şuan yüzde 40 oranında inşaat halinde çalışmaları süren, Kars Bedesteni Konak ve Çevre Düzenlemesi Projesi; Proje kapsamında Kars Kalesi eteklerinden Kars Çayı kenarına kadar alanda 200 adet büyük ağaç, 7000 adet bodur ağaç ve çalı bitkisi kullanılarak 25 bin metrekare alanda bitkisel peyzaj çalışmaları yapılacak. Alanda ayrıca doğal bazalt taş ve doğal ağaç kaplaması kullanılarak 6 bin metre kare alanda oturma alanları yürüyüş yolları düzenlenerek 31 bin metre kare alanın bitkisel ve yapısal peyzaj düzenlenmesi yapılacak. 
Proje kapsamında söz konusu bölgede yerli ve yabancı turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile tarihi dokuya uygun olarak cephesinde kesme doğal bazalt taş ve doğal ağaç kullanılarak üstü kapanıp açılabilen, sokağı bulunan, 8 dükkan, 1 restoran ve 1 kafenin bulunduğu bin 810 metrekare taban alanlı bedesten inşa edilecek. 
Bölgede ayrıca özgün Osmanlı yapıları referans alınarak tamamı yığma 300 metrekarelik Kent Müzesi olarak kullanılması düşünülen Osmanlı konağı inşa edilecek. Kars Vadisi Projesi; Proje kapsamında Kars Çayında ıslah çalışmaları yapılarak şişme şavak sistemi ile 1.5 km alan boyunca su seviyesi 3 metreye yükseltilecek böylece daha duru durgun güzel bir görsel alan oluşturulması sağlanacaktır. Yapılacak peyzaj çalışmasıyla birlikte alanda yürüyüş, oturma ve seyir alanları oluşturulacaktır.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri