19 Eylül 2020 Cumartesi
Anasayfa > SONDAKİKA > AV. YILMAZ KADIN CİNAYETLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

AV. YILMAZ KADIN CİNAYETLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

10.09.2020 14:40 12 14 16 18 yazdır
AVUKAT ZEHRA YILMAZ KADIN CİNAYETLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI
AV. YILMAZ KADIN CİNAYETLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI
KARS PUSULA / ADEM ALP

Avukat Zehra Yılmaz, "Kadın Cinayetleri Anatomisi" hakkında açıklamalarda bulundu. Av. Yılmaz: "Hemen her gün duyduğumuz (çoğu zaman duymadığımız) kadına uygulanan şiddet haberleri ve cinayete kurban giden kadınların görüntüleri belleklerde yer ederken, ülkemizde bu konuda nasıl çalışmalar yürütüldüğü, ne gibi veriler olduğu, konunun uzmanlarının bu veriler ışığında ne gibi tespitlerde bulunup ne gibi öneriler sunduğuna ilişkin yaptığımız küçük bir araştırma sonucunda polis akademisi yayınlarından çıkan Doç. Dr. Coşkun Taştan Arş. Gör. Aslıhan Küçüker Yıldız’ın Dünyada ve Türkiye’de Kadın Cinayetleri -2016-2017-2018 Verileri Ve Analizler isimli raporun bize yol gösterdiğini görüyoruz."
Avukat Yılmaz; Raporda oldukça önemli bilgiler bulunmakla birlikte yazımızda raporun çok küçük bir kısmına değineceğiz. Daha detaylı bilgi edinmek isteyenler yazı ekindeki linkten bu rapora ulaşabilirler. ( Yazının devamında bu rapordaki verilerden faydalanılacaktır.)
Raporun tespitler ve öneriler başlığından bazı ilgi çekici kısımlar şu şekildedir;

ŞİDDET VAKALARINDA ÖLDÜRME EYLEMİNE DOĞRU GİDEN SÜRECİN AÇIK İPUÇLARI
Olay tutanakları incelendiğinde, mükerrer şiddetin söz konusu olduğu vakalarda, özellikle de tedbir kararı alınmışsa, öldürme eylemine işaret eden bir takım açık ipuçları olduğu gözlenmiştir. Bu ipuçları şunlardır:

◊ SÖZLÜ ŞİDDET VE ÖLÜM TEHDİDİ

 Öldürmeyle sonuçlanan mükerrer şiddet vakalarının önemli bir kısmında failin daha önceden maktule ve/veya etrafındakilere yönelik öldürme tehdidinde bulunduğu, tutanaklardan anlaşılmaktadır.

 ◊ BAŞKA AKRABALARA YÖNELİK ŞİDDET VE YARALAMA

Bazı vakalarda failin, eş (veya maktul) haricindeki akrabalara şiddet uygulamasından bir süre sonra kadın cinayetini işlediği görülmektedir. Mükerrer şiddetin söz konusu olduğu bazı vakalarda fail, eşi haricindeki kişilere şiddet uygulamaktadır. Bu durumda, eş hâricindeki akrabalara şiddet uygulanması, kadın cinayetiyle ilgili önemli bir ipucu olarak değerlendirilmelidir.

 ◊ MÜZMİN GEÇİMSİZLİK VE MÜKERRER AİLE İÇİ ŞİDDET

Özellikle alt gelir grubunda, fiziksel olarak yıpratıcı mesleklerde çalışan kadın ve erkeğin sürekli geçimsizlik yaşaması, (sözlü veya fiziksel şiddet gibi) diğer etkenlerle birleştiğinde, özellikle de 6284 sayılı kanun kapsamında failin (erkeğin) rehabilite edici koşullar gözetilmeksizin tedbir kararına maruz kalmasıyla birlikte cinayete giden yol belirmeye başlar.

◊ KRİMİNAL KİŞİLİK

Kanuna aykırı eylemlerin failin yaşamında önemli bir yer tutuyor olması (sabıka kaydı olmasa bile), müzmin geçimsizlik, şiddet, tehdit ve eş ve/ veya çocuklardan ayrı kalma ile birleştiğinde, öldürme bariyerini aşmasını kolaylaştırmakta ve failin kadın cinayetine yönelmesi ile ilgili ipuçları vermektedir.

2015, 2016, 2017 VE 2018 YILLARINDA TÜRKİYE’DE İŞLENEN KADIN CİNAYETİ SAYILARI VE CİNAYETLERİN İLLERE %’LİK DAĞILIMLARI

2015 yılına ait Dünya Sağlık Örgütü verileri üzerinden yapılan kategorizasyonda Türkiye; Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç ve İspanya ile aynı bant üzerinde (1 milyon kişi başına 5 kadın maktulün düştüğü bant üzerinde), Finlandiya (6), Belçika (8) ve Avustralya (8) gibi ülkelerin ise altında yer almaktadır.

2016, 2017 ve 2018 yıllarında 726'sı polis, 206'sı jandarma kayıtlarına geçen toplam 932 kadın cinayeti işlenmiştir.

CİNAYETLERİN İLLERE %’LİK DAĞILIMLARI (İLK 10 İL)

 2016, 2017 ve 2018 yıllarında işlenen tüm kadın cinayetlerinin %14,5’i İstanbul’da %6,1’i Ankara’da %5,5’i İzmir’de %4,6’sı Antalya’da %4,3’ü Antep’te %3,6’sı Bursa’da %3,4’ü Adana’da % 3’ü Mersin’de %2,7’si Manisa’da %2,6’sı Denizli’de işlenmiştir.

İLLERE GÖRE 1 MİLYON KİŞİ BAŞINA KADIN CİNAYETLERİ (2016+2017+2018) 

(İLK 10 İL) Iğdır: 10,3 Edirne: 8,2 Bayburt: 7,9 Denizli: 7,9 Nevşehir: 7,9 Sinop: 7,9 Kilis: 7,3 Yozgat: 7,1 Kars: 6,9 Gaziantep: 6,7

MAKTULLERİN EĞİTİM DURUMLARI (%)

%46,1 oranında ilkokul mezunu,

%17,9 ilköğretim/ortaokul mezunu

%13,4 lise mezunu

%6,5 okul çağında değil

%6 okuma yazma bilmiyor

%5,8 üniversite mezunu

%3,9 okula gitmedi ama okuma yazma biliyor

%0,4 yüksek lisans /doktora mezunu

FAİLLERİN EĞİTİM DURUMLARI (%)

%1 okuma yazma bilmiyor

%7 okuma yazma biliyor ama diploması yok

%46,8 ilkokul mezunu

%22,2 ortaokul/ilkokul mezunu

%18,9 lise ve dengi

%5,5 üniversite mezunu

%0 lisansüstü

FAİLLERİN MESLEKLERİ(%)

Nitelik gerektirmeyen meslekler %30,2

İşsiz %26,9

Profesyonel meslek gruplarından %13,4

Emekli 8,4
Sanatkârlar ve ilgili işlerde çalışanlar%5,8

Avukat Zehra Yılmaz; Sonuç: “Yukarıda küçük bir kısmına yer verdiğimiz rapora göre şiddet ve öldürme eylemine maruz kalan kadınların büyük çoğunluğunu eğitim göremeyen kadınların oluşturduğunu, şiddet ve öldürme eylemini gerçekleştirenlerin çoğunluğunu işsiz veya nitelik gerektirmeyen bir meslekle uğraşanların oluşturduğunu ve yine eğitim görmemiş kesimin burada çoğunlukta olduğunu görüyoruz. (Ancak bu verilerle beraber resmi makamlara bildirilmeyen şiddet vakalarını da göz ardı etmemek gerekiyor. ) İlgili rapor neticesinde insani ve ahlaki değerlerle yetiştirilen insanlara eğitim olanakları verildiği takdirde ve eğitim seviyelerinin artması sağlanınca şiddet ve öldürme vakalarının azalacağını söylemek mümkün görünmektedir. Şiddete karşı savaşı kazanmanın yolu ilk olarak eğitimli, insani ve ahlaki değerlere sahip bireyler yetiştirmekten geçmektedir. Toplumda önyargıların değiştirilmesi, şiddete yönelik farkındalığın oluşturulması, eğitimlerde müfredata kadına yönelik şiddete yer verilmesi, bu alanda profesyonel kadroların eğitilmesi, ileride meydana gelebilecek şiddet eğilimlerini önleyen müdahaleci programlarının oluşturulmasına rağmen hala şiddet olayları devam ediyorsa mağdurların korunması için gerekenlerin yapılması, buna rağmen vücut ve beden bütünlüğü bozulan birileri varsa faillere etkin bir soruşturma ve kovuşturma neticesinde caydırıcı ve adaletli cezaların verilmesi sağlanılmalıdır.” dedi.

 Kaynakça;
1) https://www.pa.edu.tr/Upload/editor/files/Kadin_Cinayetleri_Rapor.pdf


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri