01 Haziran 2020 Pazartesi
Anasayfa > KARS > 99. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

99. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

30.10.2019 22:45 12 14 16 18 yazdır
99. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI
99. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI
KARS PUSULA / ADEM ALP

99. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Kars'ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü Kars Valiliği önünde düzenlenen programla kutlandı, Törene: Kars Valisi Türker Öksüz, 14. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Kars Belediye Başkan Vekili Mehmet Boşnak Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ile başladı. 
Ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nı okundu. Her yıl Kars Belediye Başkanı tarafından Kars'ın kurtuluş  ve tarihçesi törende okunurdu ancak bu yıl törenlere Kars Belediye Başkanı'nın katılmaması nedeniyle törende; Kars İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun görevlendirildi. Milli eğitim Müdürü Altun törende yaptığı konuşmada Cumhuriyet'in ilk tohumlarının Kars'ta atıldığı, Tarihin her döneminde mücadeleler veren Kars'lıların, 1918 Mondros Mütarekesi'nden sonra vatan sevgisi ve başarma azmiyle mücadelelerine devam ettiklerini belirten Altun, "Topraklarımızın her bir karışında olduğu gibi Kars'ta da kurtuluş mücadelesi verilmiş ve ilk olarak şehir halkının gösterdiği üstün gayretin sonunda Kars düşman işgalinden kurtarılmıştır. Kars'ın kurtuluşu düşmana karşı mücadele veren Türk halkına büyük moral olmuştur." diye konuştu. Altun, 30 Ekim'de Ermenilerin direnişini kıran 9. Tümen'in Kars'a girdiğine işaret ederek, "20 Kasım'da Ermeniler ile yapılan ateşkesin ardından 22 Kasım 1920'de Gümrü'de başlayan barış görüşmeleri, 2 Aralık'ta sonuçlandı ve Ermenistan hükumetiyle TBMM hükumeti arasında barış antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla Kars Sancağının bütünü Türkiye topraklarına katıldı. Antlaşma öncesinde Ermenistan'ın elinde bulunan Tuzluca kazası da Türklere verildi." ifadelerini kullandı.
99. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlanan Kars'ın düşman işgalinden kurtuluşu programı sona erdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri