Kars şeker fabrikası
28 Şubat 2020 Cuma
Anasayfa > KARS > KAI TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

KAI TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

23.01.2020 23:36 12 14 16 18 yazdır
KAI TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI
KAI TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI
KARS PUSULA/ ADEM ALP

KAI Ankara Tanıtım Günleri Başladı. Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanlığı tarafından bu yıl 4'cüsü düzenlenen ve 23-26 Ocak 2020 tarihleri arasında Ankara ANFA Fuar ve Kongre Merkezinde başlayan "Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri" çok sayıda davetlinin katılımıyla yapılan açılışla başladı.
Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri bugün düzenlenen açılış programıyla başladı. Tanıtım günlerine, son Başbakan Binali Yıldırım, Vali Türker Öksüz, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Iğdır Valisi Enver Ünlü, AK Parti Kars Milletvekili 65.Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Kars Milletvekili Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars Eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kars-Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Başkanı Erdoğan Yıldırım, bakanlıkların üst düzey yetkilileri, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Doksanbin Alyıldız Oratoryosu, âşıklar dinletisi ve halk oyunları gösterileri sunuldu.
Açılış konuşmalarını KAIFED Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım yaptı. Genel Başkan konuşmasında; tanıtım günlerinin 4. yapmakla mutlu ve gururlu olduğunu belirtti. Kars Ardahan Iğdır illerinin Anadolu'nun mihenk taşlarıdır. Kars Ardahan Iğdır Anadolu’ya açılan kapıdır. Bizler bu sene 4. kez tanıtım günlerimizi yaparak bölgemizi kültürümüzü tekrar Ankaralılarla buluşturduk. Birlik beraberliğimizi bu güzel organizasyonla tekrar taçlandırdık. Tanıtım günlerimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum dedi.
Programda bir konuşma yapan Vali Türker Öksüz, serhat illerimiz olan Kars, Ardahan, Iğdır’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini, eşsiz doğal güzelliklerini, sanatını ve tarihini tanıtmak ve yükselen turizm değerlerini daha geniş kitlelere duyurmak amacıyla ‘Kars, Ardahan ve Iğdır Serhat İlleri Tanıtım Günleri’nin düzenlendiğini söyledi. Asırlardan beri birçok Türk boyuna ev sahipliği yapan serhat illerimizin, ilk çağlardan günümüze kadar olan tarihi süreçte son derece önemli jeostratejik ve jeopolitik bir merkez olduğunu belirten Vli Öksüz, “Selçuklu sultanlarından Sultan Alparslan, 1064 yılında Ani’yi fethederek serhat illerini Türk yurdu yapmıştır. Serhat illeri, Osmanlı idaresine geçtikten sonra bir yandan büyürken bir yandan da fetihler için önemli bir ikmal merkezi olmuştur. Milli mücadelemizin ilk milli teşkilatları ve ilk milli hükümetini kuran yine bu iller olmuştur. Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti, Mondros Mütarekesi’nden sonra Doğu Anadolu'da kurulan ve Kars, Artvin, Ardahan, Batum, Gümrü, Sarıkamış, Nahcivan ve Ordubad bölgesini kapsayan bir cumhuriyettir. Cenubi Garbi Kafkas Hükumeti; anayasası, meclisi, hükumeti olan, bağımsız cumhuriyet olarak kurulan bir devlettir. Tüm bunları değerlendirdiğimizde Kars, Ardahan ve Iğdır'ın siyasi, sosyal ve kültürel geçmişi, bölgemizin şanlı tarihimizdeki önemini açıkça ortaya koymaktadır. Kars, Ardahan ve Iğdır illerimiz; Sarıkamış şehitlerinin diyarı, Ebu’l Hasan Harakani mekânıdır.” Şeklinde konuştu. 
Vali Türker Öksüz, Kars, Ardahan ve Iğdır'ın önemli tarihi, kültürel ve doğal değerlerine de vurgu yaparak, “ Dünya kültür mirası listesine giren Ani Örenyeriyle, Anadolu'daki ilk Türk camisi olan Ani’deki Ebu'l Menuçehr Camii'yle, Kars kalesiyle, tabyalarıyla, Baltık mimari tarzı yapılarıyla, Sarıkamış kayak merkeziyle, Çıldır, Kuyucuk ve Aygır gölleriyle, Ardahan kalesiyle, Şeytan kalesiyle, Cancak kalesiyle, kura nehriyle, Iğdır’daki kervansarayıyla, Tuzluca'daki tuz mağaralarıyla, Karakoyunlu'daki koçbaşıyla, Aralık'taki Kolikent kümbetleriyle, Kültepe höyüğüyle, aşıklık geleneğiyle, Damal bebekleriyle, folkloruyla, Kağızman’ın uzun elmasıyla, kendine özgü aromaya sahip Kağızman ve Iğdır kayısısıyla, bin bir çiçekle bezenmiş yaylalarıyla, bağları-bahçeleriyle, balıyla, kaşarıyla ve daha birçok tarihi, kültürel ve doğal zenginliğiyle, çok önemli bir kültür ve turizm potansiyeline sahiptir.” Şeklinde konuştu.
Kars, Ardahan ve Iğdır yöresinin yerel lezzetler bakımından da çok zengin bir bölge olduğunu,  bu açıdan bakıldığında çok çeşitlilik sunduğunu ve ilk akla gelenin, özgün lezzetiyle, sunumuyla kaz olduğunu vurgulayan Vali Öksüz, “ Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesel olarak Kafkasya ve Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek zorundadır. Bunun için de sahip olduğumuz potansiyeli ortaya koymak, bunu tanıtmak zorundayız. İşte bu tanıtım günlerinin de illerimizi anlatma, tanıtma ve gurbetteki hemşehrilerimizle kaynaşma anlamında önemli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Bizler; hükumetimizin de destekleriyle, valiliklerimiz, milletvekillerimiz, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör kuruluşlarıyla birlikte sahip olduğumuz ekonomik, kültürel, tarihi potansiyelleri daha ileriye taşımanın, serhat illerimizi daha ileriye götürmenin gayreti içerisindeyiz. Burada dört gün boyunca yapacağımız tanıtımlarla, sergileyeceğimiz ürünlerle Kars, Ardahan, Iğdır hakkında bir fikir sahibi olunabilir elbette. Ancak; herkese tavsiyemiz hangi mevsim olursa olsun Kars, Ardahan ve Iğdır illerimize gelerek, sahip olunan bütün bu güzellikleri yerinde görmeleri, yaşamalarıdır.” Şeklinde konuştu.
Son olarak Türkiye Cumhuriyeti son Başbakanı Binali Yıldırım konuşmalarını yaptı.  Yıldırım konuşmalarında; böyle üç ilin tanıtıldığı nadir etkinliklerin birindeyim. Sizleri üç il hep beraber böyle bir tanıtım günü yapmanızdan dolayı kutluyorum. Birlik beraberliğinizin devamını diliyorum. Kars Ardahan Iğdır Anadolu’nun serhat illeridir. Anadolu’nun kapı şehirleridir. Kars Ardahan Iğdır sağlam olursa Anadolu’da sağlam olur. Sizler soğuk iklimin sıcak insanlarısınız. Hepinizle gurur duyuyoruz. dedi.
Binali Yıldırım’a KAIFED Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım günün anlamına binayen Ebul Harakani hz. sözlerinin olduğu bir tablo hediye etti. 
Yapılan konuşmaların ardından stantlar gezilerek sergilenen ürünler hakkında bilgiler alındı, misafirlere kaşardan hazırlanan döner ikram edildi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri